Arthroneo

Reumatoidartriit: põhjused, sümptomid ja ravivõimalused.

Reumatoidartriit on üks levinumaid artriidi liike. See haigus mõjutab peamiselt vanemaid täiskasvanuid, kuid võib esineda ka noorematel inimestel. Reumatoidartriit on krooniline haigus, mida ei saa ravida, kuid mida saab korralikult ravida.

Reumatoidartriidi ravi eesmärk on vähendada valu, parandada liikuvust ja vältida haiguse progresseerumist. On mitmeid ravivõimalusi, mida saab kasutada üksi või kombinatsioonis. Õige ravi sõltub sümptomitest ja haigusseisundi tõsidusest. Ravimid Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (MSPVA-d) on ravimid, mis võivad leevendada valu ja vähendada põletikku. MSPVA-d on saadaval tableti kujul või kreemi või salvina. Tavaliselt võetakse neid üks kuni kolm korda päevas. Mõned MSPVA-d on saadaval käsimüügis, teised nõuavad arsti retsepti. MSPVA-d võivad põhjustada kõrvaltoimeid, nagu kõhuvalu, kõhukinnisus või kõhulahtisus. Seetõttu ei tohi neid enne arstiga nõu pidamata võtta kauem kui paar päeva. Kortikosteroidid on ravimid, mis vähendavad kehas põletikulisi reaktsioone.

Kortikosteroidid toimivad väga kiiresti ja tõhusalt põletiku vastu, kuid on näidustatud vaid lühikest aega, kuna neil võivad olla tõsised kõrvaltoimed. Kortikosteroide manustatakse tablettide või süstidena ja neid tohib kasutada ainult arsti järelevalve all. Immunosupressandid on ravimid, mis pärsivad immuunsüsteemi ja võivad seega vähendada põletikku.

Immunosupressante kasutatakse tavaliselt ainult rasketel reumatoidartriidi juhtudel, kuna need võivad suurendada nakkusohtu. Immunosupressiivseid ravimeid manustatakse tablettide või süstide kujul ja neid tohib kasutada ainult arsti järelevalve all. Bioloogilised ravimid on ravimid, mis on suunatud immuunsüsteemi spetsiifilistele rakkudele põletiku vähendamiseks. Bioloogilisi ravimeid kasutatakse tavaliselt ainult reumatoidartriidi rasketel juhtudel, kuna need võivad suurendada nakkusohtu. Bioloogilisi aineid manustatakse süstimise teel ja neid tohib kasutada ainult arsti järelevalve all. Füsioteraapia Füsioteraapia aitab vähendada valu ja parandada liikuvust.

1. Reumatoidartriidi põhjused

Reumatoidartriit on haigus, mis kahjustab liigest ja põhjustab tugevat valu. Haiguse põhjused pole täielikult teada, kuid arvatakse, et see on autoimmuunne. See tähendab, et keha immuunsüsteem ründab ja hävitab liigeseid. See autoimmuunreaktsioon võib vallandada erinevatel põhjustel. Näiteks võib viirusnakkus kahjustada liigeseid ja sundida immuunsüsteemi neid ründama. Haiguse kujunemisel mängivad rolli ka geneetilised tegurid.

Kui kellelgi teie perekonnas on juba reumatoidartriit, on teil suurem risk haigestuda ise haigusesse. Reumatoidartriidi sümptomid Reumatoidartriidi sümptomid on sarnased teiste artriidi vormide sümptomitega. Liigesed valutavad ja on paistes. Võib esineda liikumispiiranguid.

Haigus võib areneda aeglaselt või ilmneda äkki. Enamasti algab haigus vanuses 40–50, kuid see võib tabada ka nooremaid inimesi. Reumatoidartriidi ravivõimalused Õnneks on tänapäeval palju reumatoidartriidi ravivõimalusi, mis võivad sümptomeid leevendada ja haigust peatada. Ravi sõltub haiguse tõsidusest ja patsiendi individuaalsetest vajadustest. Mõnel juhul piisab liigeste tugevdamiseks valuvaigistite võtmisest ja regulaarsest treeningust. Muudel juhtudel on aga haiguse kontrolli alla saamiseks vajalik ravi ravimitega.

Reumatoidartriidi raviks kasutatavate ravimite hulka kuuluvad põletikuvastased ravimid (MSPVA-d), kortikosteroidid ja TNF-alfa antagonistid. MSPVA-d aitavad vähendada valu ja põletikku. Kortikosteroididel on tugev põletikuvastane toime ja neid võib kasutada rasketel juhtudel. TNF-alfa antagonistid pärsivad organismi immuunsüsteemi, takistades sellel liigeseid rünnata. Harvematel juhtudel on reumatoidartriidiga patsientidel vajalik operatsioon.

Tavaliselt juhtub see siis, kui muud ravivõimalused ei ole enam tõhusad või on juba tekkinud tõsine liigeste kahjustus. Järeldus: Reumaatiline artriit on tõsine haigus, mille põhjuseid pole veel täielikult mõistetud.

reumaatiline-artriit-põhjused-sümptomid-ja-ravivõimalused

SIIT LEIAD TOOTE KOHTA LISATEAVE

2. Reumatoidartriidi sümptomid

Reumatoidartriit on autoimmuunhaigus, mille puhul keha immuunsüsteem ründab liigeseid. See põhjustab kahjustatud liigeste põletikku ja valu. Reumatoidartriidi sümptomiteks on seetõttu eelkõige valu ja jäikus liigestes, sageli ka hommikul pärast ärkamist. Muud reumatoidartriidi sümptomid on väsimus, kehakaalu langus, üldine halb enesetunne ja palavik. Mõnedel inimestel võib reumatoidartriit mõjutada ka teisi kehaorganeid, näiteks kopse või südant.

Sellistel juhtudel võib tekkida õhupuudus, tahhükardia või südamevalu. Reumatoidartriidi diagnoos tehakse tavaliselt füüsilise läbivaatuse ja vereanalüüsi abil. Mõnel juhul võib muude häirete välistamiseks olla vajalik ka röntgeniülesvõte. Reumatoidartriidi ravi eesmärk on peamiselt sümptomite leevendamine ja liigesekahjustuste ennetamine või minimeerimine. Tavaliselt kasutatakse selleks põletikuvastaseid ravimeid (MSPVA-d).

3. Reumatoidartriidi ravivõimalused

Reumatoidartriit on valulik ja põletikuline liigesehaigus, mis mõjutab paljusid inimesi kogu elu. Reumatoidartriidi ravi võib olla keeruline, kuna seda ei ole võimalik ravida. Ravi eesmärk on aga valu leevendamine ja liigesepõletiku vähendamine. On mitmeid ravimeid, mis võivad aidata ravida reumatoidartriiti.

Nende hulka kuuluvad mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (MSPVA-d), kortikosteroidid, immunosupressandid ja TNF-alfa blokaatorid. Mõned neist ravimitest võetakse suu kaudu, teised aga süstina või IV. Õige ravimi valik sõltub haigusseisundi tõsidusest ja sümptomitest. Mõnel juhul võib osutuda vajalikuks ka kahjustatud liigese kirurgiline eemaldamine.

See on aga harva vajalik ja seda kaalutakse tavaliselt alles siis, kui muud ravivõimalused on ammendatud. Füsioteraapia võib olla ka ravi oluline osa. See võib aidata leevendada valu ja parandada liigeste liikuvust. Treeningprogrammid võivad samuti aidata tugevdada liigese ümbritsevaid lihaseid, vähendades liigese stressi. Toitumine mängib olulist rolli ka reumatoidartriidi ravis.

Oluline on süüa tervislikku ja tasakaalustatud toitumist ning tagada, et saate piisavalt vitamiine ja toitaineid. Mõned uuringud on näidanud, et teatud toiduainetel, nagu kala, küüslauk ja ingver, võib olla põletikuvastane toime. Enamasti on ülaltoodud ravimeetoditega võimalik edukalt ravida reumatoidartriidi sümptomeid. Rasketel juhtudel võib aga osutuda vajalikuks ka statsionaarne ravi haiglas.

4. Järeldus

Reumatoidartriit on valulik seisund, mis mõjutab paljusid inimesi. Oluline on end haiguse kohta harida ja teada ravivõimalusi. Paljudel juhtudel võib varajane diagnoosimine ja ravi leevendada sümptomeid ja hoida haigust eemal.

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here