Arthroneo

Miks liigesevalu tekib.

Liigesevalu on ebamugav ja võib igapäevaelu keeruliseks muuta. Kuid need võivad viidata ka tõsisele haigusele. Kui liigesevalu esineb regulaarselt või kestab kauem kui kolm päeva, tuleb kindlasti arstiga nõu pidada. Aga miks liigesevalu üldse tekib? Enamikul juhtudel on liigesevalu kahjutu ja selle põhjuseks on ülekoormus, ebaõige koormus või vähene liikumine. Vanaduses esinevad kulumisnähud võivad samuti kaasa tuua liigesevalu.

Harvematel juhtudel on aga valu taga ka tõsised haigused nagu artriit, podagra või reuma. Kui teil on regulaarselt liigesevalu või kui teil on diagnoositud mõni ülalnimetatud seisunditest, on mitmeid ravivõimalusi. Kõigepealt peaksite proovima liigeseid võimalikult õrnalt ravida ja leevendada.

Näiteks võite teha spetsiaalseid harjutusi või kanda ortopeedilisi abivahendeid, nagu sisetallad või sidemed. Massaaž ja füsioteraapia võivad samuti valu leevendada. Raskematel juhtudel võib osutuda vajalikuks ravimite võtmine.

Need võivad leevendada valu ja parandada liigeste liikuvust. Põletikuvastaseid ravimeid kasutatakse sageli artriidi ja muude põletikuliste haiguste korral. Podagra ravitakse sageli kortisoonipreparaatide või teiste põletikuvastaste ravimitega. Reumat ravitakse tavaliselt ka põletikuvastaste ravimitega. Tõsisematel juhtudel võib osutuda vajalikuks kirurgiline sekkumine.

See kehtib näiteks osteoartriidi korral, mille puhul tuleb kahjustatud liiges osaliselt või täielikult asendada. Operatsioon võib osutuda vajalikuks ka muude haiguste, nagu reuma või podagra, tõsisematel juhtudel. Kui teid vaevavad liigesevalud, peaksite kindlasti konsulteerima arstiga. Ainult tema saab kindlaks teha, kas valu on kahjutu või viitab see tõsisele haigusele.

1. Liigesevalu põhjused

Liigesevalu põhjuseid on palju erinevaid. Kõige tavalisem põhjus on liigese enda vigastus või haigus.1 Nende hulka kuuluvad artriit, osteoartriit ja põletik. Muud võimalikud liigesevalu põhjused on järgmised:

– Vigastused (sinikad, venitused, luumurrud) – infektsioonid (nt Lyme’i tõbi)

– autoimmuunhaigused (nt reumatoidartriit)

– Kasvajad – Ainevahetushaigused (nt podagra) Harvadel juhtudel võivad liigesevalu põhjustada ka neuroloogilised haigused või vigastused.

Liigesevalu võivad vallandada ka välised stiimulid nagu külm, kuumus või surve. Mõnikord tekivad need ka ilma tuvastatava põhjuseta (idiopaatiline valu).

2. Kuidas saab liigesevalu ravida?

Liigesevalu saab ravida erinevate meetoditega. Kõigepealt tuleks proovida valu leevendada valuvaigistitega. Näiteks ibuprofeen või atsetaminofeen on tavaliselt kasutatavad valuvaigistid, mida enamik inimesi talub. Kui need valuvaigistid ei aita, võidakse määrata nõrgem valuvaigisti.

Mõnel juhul võib abi olla ka füsioteraapiast. Kui liigesed on põletikulised, võib leevendust pakkuda külmaravi. Kui liigesed on kanged, võib abi olla soojusravist. Mõlemat ravi saab rakendada kompresside või vannide kujul.

Rasketel liigesevalu juhtudel võib osutuda vajalikuks operatsioon. See on aga nii vaid harvadel juhtudel. Enamik liigesevaluga inimesi saab ülaltoodud meetodeid kasutades oma sümptomeid edukalt toime tulla.

miks-liigesevalu-tekib

SIIT LEIAD TOOTE KOHTA LISATEAVE

3. Millist rolli mängib võimlemine liigesevalu ravis?

Harjutus on liigesevalu ravi oluline osa. See mitte ainult ei aita leevendada valu, vaid võib aidata ka muuta liigesed taas paindlikumaks ja stabiilsemaks. Kui teil on liigesevalu, on oluline regulaarselt treenida. Mida rohkem liigutad, seda parem.

Siiski on oluline mitte üle pingutada ja pöörata tähelepanu valule. Kui valu süveneb või kestab kauem, tuleb pöörduda arsti poole. Liikumine ei aita mitte ainult valu leevendada, vaid aitab muuta liigesed taas paindlikumaks ja stabiilsemaks. Treening toodab rohkem sünoviaalvedelikku, mis kaitseb kõhre ja parandab liikuvust.

Samuti tugevdab regulaarne liikumine liigest ümbritsevaid lihaseid, mis omakorda parandab liigese stabiilsust. Paljudel liigesevaluga inimestel on alguses raske liikuda. Aga mida rohkem liigud, seda lihtsamaks läheb. Alustage aeglaselt ja suurendage järk-järgult liigutuste intensiivsust ja kestust. Leidke tegevus või hobi, mis teile meeldib ja millega saate liikuda. See hoiab teid pikemas perspektiivis motiveeritud.

4. Kas dieet võib leevendada liigesevalu sümptomeid?

Jah, dieet võib vähendada liigesevalu sümptomeid. Mõnel toidul on põletikuvastased omadused ja mis võivad seetõttu aidata leevendada liigesevalu. Nende hulka kuuluvad näiteks oomega-3 rasvhapped, mida leidub rasvases kalas nagu lõhe ja makrell. C-vitamiin on ka põletikuvastane ja võib seega aidata leevendada liigesevalu.

Artriit on tavaline liigesevalu põhjus. Artriidi fondi hinnangul kannatab artriidi all Ameerika Ühendriikides enam kui 50 miljonit täiskasvanut. Artriiti on rohkem kui 100 erinevat tüüpi, kuid kaks levinumat on reumatoidartriit (RA) ja osteoartriit (OA).

RA on autoimmuunhaigus, mille puhul immuunsüsteem ründab liigesekudet ja paneb selle põletikuliseks. OA on degeneratiivne haigus, mis kulutab liigesekõhre. Mõlemad seisundid võivad põhjustada valu, jäikust ja raskusi kahjustatud liigese liigutamisel.

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here