papistop

-Kuidas tekivad tüükad sõrmedele ja mida nende vastu ette võtta?

Kuidas tekivad tüükad sõrmedele? Tüükad sõrmedel võivad olla mitmel põhjusel. Paljudel juhtudel on aga põhjuseks HPV viirusinfektsioon. See viirus edastatakse otsesel kokkupuutel nahaga ja mõjutab enamasti naha pealmist kihti. Tüügas ise on väike kõva tükk, mis leidub naha pinnal.

Enamiku tüükadest põhjustab nn inimese papilloomiviirus (HPV). See on viirus, mis kandub kergesti läbi naha – näiteks kui surute kätt kellegagi, kellel see juba on. Enamasti on viirus kahjutu ja tüügas kaob ise mõne nädala või kuu pärast. Kui aga immuunsüsteem on nõrk, võivad tekkida ka muud haigused. Seega, kui kahtlustate tüüka, peate alati konsulteerima arstiga.

1. Mis on tüükad?

Tüükad on väikesed, kõrgele tõusnud ja tavaliselt kahjutud viiruse põhjustatud nahakasvud. Tüügaste viirused ründavad peamiselt naha pealmist kihti ja paljunevad seal. Tüükad võivad ilmneda mis tahes kehaosas, kuid kõige sagedamini leidub neid kätel, jalgadel ja näol. On olemas erinevat tüüpi tüükad, mis võivad erinevalt välja näha ja käituda.

Kõige levinumad tüükad on: – Harilik tüükad: seda tüüpi tüükad on väikesed ja ümarad ning sileda pinnaga. Need ilmuvad sageli kätele, kuid võivad ilmneda ka muudel kehaosadel, näiteks jalgadel või näol. – Jalatallatüügas (jalatallatüügas): jalatallatüügas on tavaline tüügas, mis esineb peamiselt jalataldadel. See on sageli lamedam kui tavaline soolatüügas ja sellel on terav serv. – Mosaiiktüügas:

Seda tüüpi tüükad on tavalisest soolatüügast suuremad ja koosnevad mitmest väikesest kasvust, mis koos moodustavad mosaiigitaolise mustri. Mosaiiktüükad ilmuvad sageli peopesadele või jalataldadele. – Filiformne tüügas (niittüügas): kiukujuline tüügas on pikk teravatipuline tüügas, mis tavaliselt esineb kulmudel, ripsmetel või põskedel. See on suhteliselt kahjutu ega põhjusta tavaliselt valu.

Tüügaste raviks on mitu võimalust. Kõige tavalisem ravimeetod on see, et arst eemaldab tüüka. See võib aga olla valus ja on oht, et tüügas tuleb tagasi. Teine võimalus on kasutada soolatüügaskreemi.

Need kreemid sisaldavad tavaliselt salitsüülhapet, teepuuõli või eeterlikke õlisid, mis aitavad tüügast kuivatada ja hävitada. Siiski puuduvad teaduslikud tõendid nende kreemide tõhususe kohta. Teine ravivõimalus on teibi kasutamine. See lint asetatakse tüükale, et aidata seda kuivatada ja tappa. Jällegi pole teaduslikke tõendeid selle meetodi tõeliselt tõhusa toimimise kohta. Raskematel juhtudel võib osutuda vajalikuks ravi viirusevastaste ravimitega. Neid ravimeid määratakse aga harva, kuna neil on sageli kõrvaltoimed ja nende efektiivsus pole tõestatud.

tüükad sõrmedel

SIIT LEIAD TOOTE KOHTA LISATEAVE

2. Kust tulevad tüükad?

Tüükad on väikesed healoomulised kasvajad, mis on põhjustatud papilloomiviiruse tüükaviirusest. Seal on üle 100 erineva tüüpi tüükaviiruseid, millest mõned põhjustavad nahakasvasid, teised aga levivad sugulisel teel. Enamik tüükaviiruseid mõjutavad ainult naha pealmist kihti ja on seetõttu kahjutud.

Mõned viirusetüübid võivad aga tungida sügavamale nahka ja põhjustada tõsisemaid haigusi, näiteks vähki. Tüükad on levinud kätel ja jalgadel, kuna need nahapiirkonnad on kõige haavatavamad kriimustuste ja sisselõigete suhtes, mis võimaldavad viirusel läbi naha tungida. Teised tüügaste levinumad asukohad on nägu, kael, rind ja selg. Erinevalt teistest viirushaigustest, nagu herpes või tuulerõuged, on võimalik tüükad saada ilma nendega kokku puutumata, kellel need juba on.

See on peamiselt tingitud soolatüügaste viiruste kõrgest tasemest keskkonnas. Viirusi võib leida pindadelt, nagu ukselingid või rätikud, ning need kanduvad kergesti nahale. Enamikul juhtudel on tüükad kahjutud ja kaovad iseenesest mõne nädala või kuu jooksul. Kuid need võivad mõnikord olla valusad ja tunduda ebamugavad. Sellistel juhtudel võib olla soovitatav pöörduda arsti poole, et tüügast professionaalselt ravida.

3. Kuidas ravida tüükaid?

Tüükad võivad areneda erineval viisil. Need võivad imenduda läbi naha, kui puutute kokku nakatunud inimesega või kui nakatute pinnale, millele kleepuvad tüükaviirused. Tüügaste tekkepõhjuseks võivad olla ka määrdunud infektsioonid. Seda näiteks siis, kui vigastad end ühest kohast ja viirus satub haava sisse. Harvematel juhtudel on tüükad ka pärilikud.

4. Kas tüükad võivad tagasi tulla?

Tüükad on põhjustatud viirusest ja võivad kergesti levida teistele inimestele. Tüükad võivad olla erineva kujuga, kuid kõige levinum tüüp on ümmargune, kindel muhk. Tüükad võivad tekkida nahale, aga need võivad kasvada ka küünte alla. Tüügaste ravi sõltub nende tüübist ja suurusest. Enamik tüükaid paranevad iseenesest, kuid mõned tüükad võivad vajada kirurgilist eemaldamist. Kui tekib infektsioon, võib arst välja kirjutada antibiootikume. Rasketel juhtudel võib tüükast välja kasvada tükk.

Jah, tüükad võivad tagasi tulla. Tegelikult on isegi võimalik, et pärast ravi tekivad tüükad uuesti. See on aga pigem erand kui reegel. Enamik inimesi, kes ravivad tüükaid, ei kordu.

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here