Väikelapsed ja küüneseen – milles probleem?

Küüneseen – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

Küünte seen on tavaline haigus, mis mõjutab peamiselt küünte küüneid. Põhjused on enamasti banaalsed: soojas ja niiskes keskkonnas vohavad seened ründavad küüsi ja põhjustavad nakkusi. Küüneseene võivad vallandada aga ka muud tegurid, näiteks immuunsüsteemi nõrkus või küüne trauma. Selles artiklis tutvustame teile küüneseene põhjuseid, sümptomeid ja ravivõimalusi. Küüneseen on kõige levinum põhjus Küüneseene kõige levinum põhjus on nn dermatofüüt. See seen mõjutab peamiselt sõrme- ja varbaküüsi, põhjustades infektsiooni. Enamikul juhtudel on nakatumine kahjutu ja kulgeb tüsistusteta.

Küüneseen võib aga põhjustada ka ebameeldivaid sümptomeid nagu sügelus, valu või põletik. Harvadel juhtudel võib see põhjustada ka veremürgitust. Dermatofüüdid ei ole ainsad seened, mis võivad küüneseent põhjustada. Teised seened, nagu pärmseen Candida albicans, võivad samuti tungida küünesse ja põhjustada infektsioone. Enamasti on Candida siiski kahjutu ja kulgeb tüsistusteta.

Küüneseen – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

Nõrk immuunsüsteem Nõrk immuunsüsteem on veel üks küüneseene puhangute riskitegur. Nõrgenenud immuunsüsteem muudab seente leviku ja nakatumise lihtsamaks. Nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel esineb seetõttu sageli küüneseene kangekaelseid ja raskeid vorme.

Küünte trauma Küünte vigastused või traumad võivad põhjustada ka küüneseene nakatumist. Trauma lõhub küüne kaitsebarjääri ja laseb bakteritel või seentel nahka siseneda. Seetõttu tuleks küüne vigastused või traumad alati põhjalikult desinfitseerida ja katta, et vältida nakatumist. Küüneseene sümptomid Küüneseene sümptomid võivad olla väga erinevad, ulatudes kergest kuni raskeni.

Kõige levinumad sümptomid on:

 • Sügelus kahjustatud küünes või selle ümbruses
 • Valu kahjustatud küünes või selle ümbruses
 • Naha punetus või turse kahjustatud küüne ümber
 • Kõrgenenud või rabedad küüned
 • Paksenenud küüned
 • Kollased või pruunikad laigud kahjustatud küüntel Küüs
 • kahjustatud küüntel koorik või soomused

Küüneseen – mis see tegelikult on?

Küünte seen võib areneda erinevatel põhjustel. Esiteks võib selle põhjuseks olla küüne või küüne ümbritseva naha vigastus. See võib juhtuda näiteks lõike või karjatamise kaudu. Paksenenud või deformeerunud küüs võib põhjustada ka seente koloniseerimist ja paljunemist selles piirkonnas. Teine põhjus küüneseene tekkeks on immuunsüsteemi nõrgenemine.

See võib juhtuda näiteks suhkurtõve või HIV/AIDSiga inimeste puhul. Teatud ravimid, nagu kortisoon või keemiaravi ravimid, võivad samuti nõrgendada immuunsüsteemi ja seega soodustada küüneseene teket. Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks, võivad küüneseene tekkele kaasa aidata ka ebasanitaarsed tingimused. Näiteks on oluline märgade käte- ja jalavannid regulaarselt vahetada ning neid mitte teiste inimestega jagada. Ideaalsed kohad seente paljunemiseks on ka märjad saunad, saunad ja basseinid.

Küüneseene põhjused

Küüneseen tekib sageli naha loomuliku kaitsebarjääri katkemise tagajärjel. Seda kaitsebarjääri häirivad mitmed tegurid. Kõige levinumad põhjused on higistamine, suhkurtõbi, ravimata nahahaigused (nt psoriaas), teatud immuunsüsteemi haigused ja traumaga seotud jalaluumurd. Pidevalt liibuvate ja sünteetiliste jalatsite kandmine võib kahjustada ka jalanahka ja seega suurendada seentega nakatumise ohtu.

Küüneseene sümptomid

Küünte seen on levinud ja ebameeldiv haigus, mis mõjutab küünte välimust. Küüneseene sümptomiteks on:

 • küünte värvuse muutus (tavaliselt kollakas või pruunikas) – küünte pinna karedus ja ebatasasused – küünte paksenemine
 • küünte lõhenemine või haprad küüned
 • valu kahjustatud küünte puudutamisel või liigutamisel. või rohkem neist Kui märkate mingeid sümptomeid, peate kindlasti konsulteerima arstiga. Küüneseen ei ole mitte ainult inetu, vaid võib õigeaegse ravi puudumisel põhjustada ka tõsiseid terviseprobleeme.

Küüneseen on seen, mis kasvab sõrme- või varbaküüntel või nende all. Tavaliselt algab see valkjate või kollakate laikudena küüne serva all ja levib seejärel aeglaselt kogu küüne ulatuses. Küüneseen võib aga muuta kogu küüne tumedamaks või muuta selle rabedaks, lõhenenud ja ketendavaks. Küüneseen ei ole nakkav haigus, kuid see võib levida ühelt sõrmelt teisele või ühelt varbalt teisele. Küüneseene sümptomid võivad olla erineva raskusastmega ja ulatuda küüne kergest värvimuutusest kuni tugeva valuni.

Küüneseen – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

Küüneseene ravivõimalused

Küüneseen on suhteliselt levinud haigus, mida saab ravida erinevate ravivõimalustega. Enamasti piisab ravist seenevastaste ravimitega, kas tableti kujul või kreemi või lahusena. Siiski on ka teisi ravivõimalusi, mida võib vaja minna raskematel juhtudel või küüneplaadi all oleva seeninfektsiooniga patsientidel. Üks võimalustest on kahjustatud küünte kirurgiline eemaldamine.

Seda meetodit kasutatakse aga harva, kuna see on väga invasiivne ja nõuab pikka taastumisaega. Mõnel juhul võib osutuda vajalikuks kahjustatud küünte täielik eemaldamine. Teine võimalus on ravi UV-valgusega, kuid see on efektiivne ainult harvadel juhtudel. Rasketel küüneseene juhtudel võib osutuda vajalikuks ka süsteemne ravi. See tähendab, et ravimeid manustatakse tablettide või süstide kujul. Süsteemne ravi on aga sageli seotud kõrvaltoimetega ja seetõttu tuleks seda läbi viia ainult arstiga konsulteerides.

Küüneseene ennetamine

Küünte seen on levinud infektsioon, mida saab ennetusmeetmete võtmisega hõlpsasti vältida. Parim viis küüneseent vältida on hoida jalad ja käed puhtad ja kuivad. Peske käsi ja jalgu regulaarselt seebi ja veega, et hävitada bakterid ja seened. Kasutage pehmet jalapulbrit või pihustit, et hoida jalad kuivana. Hea õhuringluse tagamiseks kandke puhtaid sokke ja jalanõusid. Vahetage sokke iga päev ja õhutage regulaarselt jalatseid.

Puhastage kindlasti põhjalikult oma küünte servad, varvaste vahed ja jalatallad. Ärge kasutage vannitoas ega üldkasutatavates ruumides niiskeid salvrätikuid ega lappe. Kuivatage end pärast duši all või vannis käimist põhjalikult. Kui teil on küüneseen, peaksite pöörduma arsti poole.

Küünte seen on tavaline haigus, mis mõjutab peamiselt küünte küüneid. Haigusetekitajateks on soojas ja niiskes kliimas paljunevad seened. Küüneseen on tavaliselt ebamugav ja kole, kuid võib rasketel juhtudel põhjustada ka valu.

Seda olulisem on võtta ennetavaid meetmeid küüneseene vastu. Üks võimalus seda ennetada on regulaarne ujumisjalatsite kandmine avalikes basseinides ja saunades. Tähelepanu tuleks pöörata ka jalgade hooldamisel hügieenile ning kasutada näiteks rätikute asemel ühekordseid rätikuid. Edasiseks profülaktikaks võib seennakkuste vältimiseks kasutada spetsiaalseid vahendeid, nagu kreeme või pihusid.

3 Kommentare

 1. Tänu Onycosolve’ile õnnestus mul lõpuks küüneseenest jagu saada

  Küüneseen – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

 2. Olen proovinud paljusid tooteid oma küüneprobleemide lahendamiseks, kuid Onycosolve on siiani parim

  Küüneseen – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

 3. Onycosolve’i kasutamisel olen näinud oma küüntel hämmastavaid tulemusi. Nad on tervemad ja tugevamad!

  Küüneseen – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here