Juuste väljalangemise erinevad põhjused.

Juuste väljalangemise erinevad põhjused.

1. Juuste väljalangemise põhjused

Lisaks juba mainitud juuste väljalangemise põhjustele on võimalikud ka hormonaalsed muutused. Näiteks võib östrogeeni puudus naistel põhjustada juuste väljalangemist. Rasedus või teatud ravimite võtmine võib samuti põhjustada juuste väljalangemist.

Teine võimalik juuste väljalangemise põhjus on autoimmuunne seisund, mida nimetatakse alopeetsiaks. See on haigus, mille puhul immuunsüsteem ründab ja hävitab juuksejuuri. Selle tulemusena langevad juuksed välja ja peanaha piirkonda tekivad kiilased laigud. Närvisüsteemi häire, mida nimetatakse trikotillomaaniaks, võib samuti põhjustada juuste väljalangemist.

Sel juhul haaravad haiged alateadlikult juustest ja tõmbavad need välja. Nii tekivad pea piirkonda kiilased laigud. Harvadel juhtudel võib juuste väljalangemise põhjuseks olla ka pärilik haigus. Näiteks nn androgeense alopeetsia geen võib olla päritud. See geen põhjustab pärilikku juuste väljalangemist, mis tekib tavaliselt puberteedieas või hilisemas täiskasvanueas.

2. Juuste väljalangemise geneetilised põhjused

Juuste väljalangemisel on palju erinevaid põhjuseid, millest mõned on geneetilised. Geneetiline eelsoodumus on kõige levinum juuste väljalangemise põhjus meestel ja võib esineda ka naistel. Geneetika mängib juuste väljalangemises olulist rolli, kuna teatud geenid mõjutavad juuste kasvu reguleerivate hormoonide tootmist.

Androgeenne alopeetsia, tuntud ka kui meeste kiilaspäisus, on kõige levinum juuste väljalangemise vorm ning selle põhjuseks on geneetika ja hormoonide kombinatsioon. Enamasti on meeste androgeenne alopeetsia pärilik ja esineb enamasti vanuses 20–30. Androgeenset alopeetsiat ei ravita, kuid on olemas ravimeetodeid, mis võivad juuste väljalangemist aeglustada.

Naised võivad kannatada ka androgeense alopeetsia all, kuid see juuste väljalangemise vorm naistel on haruldane. Androgeense alopeetsia sümptomid naistel on tavaliselt leebemad kui meestel ja mõjutavad tavaliselt ainult peas olevaid juukseid. Androgeense juuste väljalangemise ravi naistel on sarnane meeste omaga ega suuda seda ka ravida, kuid võib sümptomeid leevendada. Alopeetsia areata on veel üks levinud autoimmuunhaigustest põhjustatud juuste väljalangemise vorm. Selles seisundis ründab immuunsüsteem ekslikult juuksefolliikulisid, põhjustades põletikulisi reaktsioone ja lõpuks juuste väljalangemist.

Alopeetsia areata ei saa ravida, kuid on olemas ravivõimalused, mis võivad juuste väljalangemist aeglustada. Telogeenne effluvium on teine ​​levinud juuste hajutatud väljalangemise põhjus naistel ja selle võib vallandada stress, hormonaalne tasakaalutus või ravimid. Selle haigusega langevad juuksed ootamatult suurtes kogustes välja ja võib tekkida hajus juuste väljalangemine. Telogeenne effluvium on tavaliselt mööduv ja karvad kasvavad tavaliselt mõne kuu pärast tagasi.

3. Hormonaalne juuste väljalangemine

Hormonaalne juuste väljalangemine on üks levinumaid juuste väljalangemise põhjuseid. See võib esineda nii meestel kui naistel ja on tavaliselt põhjustatud hormoonide testosterooni ja östrogeeni tasakaalustamatusest. Meestel võib selle tasakaalustamatuse põhjuseks olla testosterooni puudus, naistel aga tavaliselt östrogeenitaseme tõus.

Hormonaalset juuste väljalangemist võib põhjustada ka teatud ravimite, näiteks antibiootikumide või kilpnäärmehormoonide võtmine. Enamasti on hormonaalne juuste väljalangemine siiski ajutine ja kahjustatud juuksejuured taastuvad teatud aja möödudes.

4. Ravimid ja nende mõju juuste kasvule

Ravimid on veel üks võimalik juuste väljalangemise põhjus. Paljud ravimid, eriti need, mida kasutatakse autoimmuunhaiguste, vähi ja südame-veresoonkonna probleemide raviks, võivad põhjustada juuste väljalangemist. Mõned kilpnäärme häirete raviks kasutatavad ravimid võivad samuti põhjustada juuste väljalangemist.

Kui võtate ravimeid ja märkate juuste väljalangemist, peaksite nägema oma arsti, et arutada, kas ravim võib olla põhjuseks. Mõnel juhul võib arst juuste väljalangemise peatamiseks ravimit muuta või annust kohandada.

Juuste väljalangemise põhjused

SIIT LEIAD TOOTE KOHTA LISATEAVE

5. Stress ja selle mõju kehale

Stress on meie elu loomulik osa ja võib meid mitmel viisil positiivselt mõjutada. See aitab meil kohaneda igapäevaelu nõudmistega ja parandada oma oskusi. Kuid stress võib olla ka negatiivne, kui see muutub ülemääraseks või krooniliseks. See võib põhjustada terviseprobleeme, sealhulgas juuste väljalangemist.

Stress mõjutab keha mitmel erineval viisil ja võib põhjustada mitmesuguseid sümptomeid. Üks neist sümptomitest on juuste väljalangemine. Mõned inimesed märkavad, et nad kaotavad stressis rohkem juukseid, teised aga, et nende juuksed muutuvad õhemaks või hõrenevad. Juuste väljalangemise põhjused võivad olla erinevad, kuid stress on üks levinumaid käivitajaid.

Kui teil on stressist tingitud juuste väljalangemine, võib mõne lihtsa elustiili muudatuse tegemine aidata teie probleemi leevendada. Treening- ja lõõgastustehnikad võivad vähendada stressi ja tugevdada juuksejuuri. Samuti veenduge, et magaksite piisavalt ja toituksite tervislikult, et anda oma kehale õigeks toimimiseks vajalikke toitaineid.

6. Vitamiinipuudus kui juuste väljalangemise põhjus

Vitamiinipuudus on üks levinumaid juuste väljalangemise põhjuseid. Vitamiinipuuduse korral ei varustata juuksejuurt enam piisavalt toitainetega, mis tähendab, et juuksed muutuvad nõrgemaks ja lõpuks kukuvad välja. B12-vitamiin on eriti oluline juustele, kuna see kaitseb juuksefolliikuli rakke ja soodustab seega juuste kasvu.

Kuid vitamiinipuudusel võib olla ka muid põhjuseid, näiteks rauapuudus. Raud on verepigmendi hemoglobiini oluline komponent, mis transpordib kehas hapnikku. Kui rauda on kehas liiga vähe, võivad juuksejuured olla hapnikuga alavarustatud, mis võib viia juuste väljalangemiseni.

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here