armastan-tervist

Artriit: põhjused ja ravivõimalused.

Artriit on haigus, mis põhjustab liigeste põletikku. Sümptomiteks võivad olla valu, jäikus ja turse. Artriit võib tuleneda vigastusest, sünnidefektidest või autoimmuunhaigustest. Kõige tavalisem artriidi vorm on osteoartriit.

1. Mis on artriit?

Artriit on põletikuline haigus, mis mõjutab peamiselt liigeseid. Siiski on ka teisi artriidi vorme, mis mõjutavad teisi kehapiirkondi. Kõige tavalisem artriidi vorm on osteoartriit, tuntud ka kui degeneratiivne artriit. Seda tüüpi artriit tuleneb liigesekõhre kulumisest. Muude artriidi vormide hulka kuuluvad reumatoidartriit, psoriaatiline artriit ja anküloseeriv spondüliit.

Mis on artriit? Artriit on põletikuline liigesehaigus, mis võib põhjustada valu, jäikust ja liikumispiiranguid. Artriiti on palju erinevaid, kuid kõige levinum on osteoartriit.

Seda tüüpi artriit areneb tavaliselt aja jooksul, kui liigesekõhre kulub. Teist tüüpi artriiti võivad põhjustada infektsioonid, autoimmuunhaigused või kaasasündinud defektid liigeste arengus. Artriidi ravi sõltub haigusseisundi tüübist ja võib hõlmata valu leevendamist, harjutusravi, ravimeid või operatsiooni.

2. Artriidi põhjused

Artriit on haigus, millel võib olla palju erinevaid põhjuseid. Enamasti on artriit aga tingitud immuunsüsteemi talitlushäiretest. Immuunsüsteem on organismi kaitsesüsteem, mis võitleb patogeenidega. Artriidi korral ründab immuunsüsteem aga ka liigeseid ja hävitab liigesekõhre.

Artriit võib tuleneda ka luu- ja lihaskonna vigastustest või põletikulistest haigustest. Ka kaasasündinud liigeste väärarengud või ainevahetushaigused võivad põhjustada artriiti. Kõige tavalisem artriidi vorm on reumatoidartriit (RA). RA on autoimmuunhaigus, mille puhul immuunsüsteem ründab ja hävitab liigesekõhre. RA-d ei ravita, kuid õigete ravimeetoditega saab haigusseisundit hästi hallata.

artriit-põhjused-ja-ravi-võimalused

SIIT LEIAD TOOTE KOHTA LISATEAVE

3. Artriidi ravivõimalused

Sõltuvalt haigusseisundi tüübist on artriidi raviks erinevaid võimalusi. Kõige tavalisemat artriidi vormi, reumatoidartriiti, saab kõige paremini ravida ravimite ja füsioteraapia kombinatsiooniga.

Teisi tüüpi artriiti saab tavaliselt ravida valuvaigistite ja põletikuvastaste ravimitega. Rasketel juhtudel võib osutuda vajalikuks operatsioon. Reumatoidartriidi peamine ravimeetod on ravimid, mis leevendavad sümptomeid ja takistavad haiguse progresseerumist.

Reumatoidartriidi raviks kasutatakse mitmeid ravimeid, sealhulgas põletikuvastaseid ravimeid (MSPVA-d), kortikosteroide ja TNF-alfa inhibiitoreid. MSPVA-d vähendavad valu ja põletikku, kortikosteroidid vähendavad põletikku ja TNF-alfa inhibiitorid blokeerivad valgu, mis käivitab põletikulisi reaktsioone. Füüsiline teraapia võib aidata vähendada valu ja piirata liikuvust. Füsioteraapia hõlmab harjutusi, massaaži ja ultraheliravi. Rasketel juhtudel võib liigeste asendamiseks või kõõluste parandamiseks olla vajalik operatsioon.

Kui teil on artriit, saate sümptomite leevendamiseks ja haiguse progresseerumise vältimiseks võtta mõned sammud. Nende hulka kuuluvad: Regulaarne treening: kuigi see võib tunduda ebamugav, on oluline, et teie liigesed regulaarselt liiguksid. Treening aitab tugevdada liigeseid ja toetada neid ümbritsevaid lihaseid. Samuti võib see aidata leevendada valu ja jäikust. Harjutused:

On spetsiifilisi harjutusi, mis aitavad leevendada artriidi sümptomeid. Leidke füsioterapeut või arst, kes suudab teile näidata, millised harjutused teile sobivad. Kaalulangus: kui olete ülekaaluline, võib lisakaal teie liigestele stressi tekitada ja artriidi sümptomeid süvendada. Kaotage oma kehakaalu, põletades rohkem kaloreid kui sisse võtate. Õige toitumine: sööge tasakaalustatud toitu rohke värske puu- ja köögiviljaga.

Vältige toite, mis sisaldavad põletikuvastaseid aineid, nagu suhkur ja transrasvhapped. Stressi leevendamine: Stress võib suurendada lihaspingeid ja põhjustada valu. Leidke viise, kuidas oma elus stressi vähendada. Meditatsioon, jooga või tai chi võivad aidata. Õige unehügieen: uni on üldise tervise ja heaolu jaoks oluline. Veenduge, et magaksite igal õhtul piisavalt ja teil oleks magamiseks vaikne keskkond.

4. Kuidas ma saan ennetada?

Artriit on degeneratiivne liigesehaigus, mis mõjutab peamiselt vanemaid inimesi. Artriidi põhjused on erinevad ja sageli teadmata. Siiski on mõned tegurid, mis suurendavad haigusseisundi riski, näiteks:

– Vanus: artriidi risk suureneb koos vanusega.

– Rasvumine: rasvumine koormab liigeseid ja võib põhjustada artriiti.

– Vigastused: liigeste vigastused võivad põhjustada artriiti.

– Kõrvalekalded: liigeste kõrvalekalded, nagu kõrvalekalded või deformatsioonid, suurendavad artriidi riski. Artriidi riski vähendamiseks peate tegema mõned asjad:

– Jälgige oma kehakaalu: vähendage oma kaalu, kui olete ülekaaluline. See leevendab liigeseid ja vähendab artriidi riski.

– Treeni regulaarselt: Treening hoiab liigesed liikumas ja tugevdab lihaseid, mis vähendab artriidi riski. Kuid olge ettevaatlik, et mitte üle pingutada, kuna see koormab ka liigeseid. Leia tegevus, mis sulle meeldib ja mis paneb sind hästi tundma.

– Hoolitse oma liigeste eest: võta liigesed rahulikult, kui märkad, et need valutavad või on põletikulised. Kui teil on regulaarselt osteoartriit, peate ravi alustamiseks nägema oma arsti.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert